Nowoczesne nasiennictwo

Czym jest nowoczesne nasiennictwo?

Nowoczesne nasiennictwo dostarcza kompleksowych rozwiązań odnoszących się do materiału siewnego w celu racjonalizacji produkcji roślinnej. Zwiększenie opłacalności uzyskujemy poprzez celowe wprowadzenie lepszych odmian połączone z efektem odpowiedniego wyselekcjonowania i przygotowania ziarna do siewu.

Innowacyjność w nasiennictwie

Znalezienie dobrej odmiany to nie wszystko. My idziemy krok dalej i szukamy jeszcze wygodniejszych i bezpieczniejszych rozwiązań dla rolników zajmujących się produkcją zbóż. Tak powstała nasza pierwsza mieszanka pszenic. Jej duże powodzenie i zainteresowanie rolników sprawiły, że w tym roku na rynek trafi druga, nieco wcześniejsza niż poprzednia tym samym rozwijamy nowoczesne nasiennictwo

Doradztwo

Wyprodukowanie nasion to wciąż nie wszystko. Wiemy, jak dzisiaj trudno podjąć decyzję w gąszczu odmian. Dlatego jesteśmy z Wami przez cały rok. Nasz zespół doradców posiadający praktyczną, stale rozbudowywaną wiedzę dotyczącą odmian i ich uprawy jest zawsze gotowy udzielić porad bezpośrednio na Waszych polach lub w inny dogodny sposób.

Jak to robimy?

Odmiany

Cały czas poszukujemy w Polsce i Europie odmian jeszcze lepiej plonujących, bardziej odpornych na choroby i stresy klimatyczne. Nie sugerujemy się jedynie informacjami od hodowców. Testujemy je na własnych polach, często jeszcze przed nadaniem im właściwej nazwy i rejestracją. Uprawiamy je towarowo w gospodarstwach Top Farms w całej Polsce, dzięki czemu poznajemy ich mocne i słabe strony oraz specyficzne wymagania.

Wszystkie procesy są podporządkowane pod nowoczesne nasiennictwo a dzięki temu, żeby nasiona cechowały:

Zdrowotność

Każdy rolnik wie, że zdrowe rośliny są łatwiejsze w uprawie, wymagają niższych nakładów i dają wyższy plon. O zdrowotność roślin na Waszych polach dbamy już w momencie wyboru pola. W grupie Top Farms stosujemy jedynie zrównoważone płodozmiany, a plan ochrony roślin jest nakierowany na pozyskanie najzdrowszych nasion. W trakcie wieloetapowego czyszczenia odrzucamy nasiona porażone. A na koniec zabezpieczamy je jedną z najskuteczniejszych zapraw na polskim rynku – Vibrance Star – cechującą się nie tylko szerokim spektrum zwalczanych chorób, ale również biostymulacją.

Czystość

Czystość gatunkowa i odmianowa plantacji mają olbrzymie znaczenie. Pole niezamieszane jest łatwiejsze w uprawie, a jednolity zbiór ma większą wartość. Nad czystością naszych nasion pracuje grupa ponad 100 specjalistów. Pełna i rygorystyczna kontrola zaczyna się już w chwili przyjęcia materiału bazowego i trwa aż do wywozu nasion z zakładów nasiennych. Obejmuje ona nie tylko materiał siewny czy rośliny na polu, ale również wszystkie środki produkcji, jak maszyny, magazyny czy środki transportu.

Wyrównanie

Wyrównanie materiału siewnego niesie ze sobą wiele korzyści. Gwarantuje lepszą aplikację nasion do podłoża, niższe normy wysiewu i wyrównane wschody. Uzyskujemy dzięki temu większą efektywność zabiegów na polu. Pozwala to zmniejszyć koszty produkcji. Za wyrównanie nasion odpowiada restrykcyjny, wieloetapowy proces czyszczenia. Niewielu producentów nasion się decyduje na taką selekcję nasion, ponieważ wiąże się to z powstaniem dużej ilości odpadu.

Autor: Łukasz Kostyk
Top Farms Agro

Warto przeczytać również:
https://www.nasionka24.pl/jak-wybrac-odpowiednie-nasiona/
https://www.nasionka24.pl/jaka-pszenice-wybrac/
https://www.agrofakt.pl/tradycyjny-i-nowoczesny-model-nasiennictwa/