Zbiór i plon buraków cukrowych – jak zmniejszyć straty?

Kampania buraczana wystartowała. Głównym celem w uprawie buraka cukrowego jest uzyskanie jak najwyższego plonu, przy jednoczesnej minimalizacji strat. Co w takim razie zrobić, aby zbiór i plon buraków cukrowych był wysoki? Sprawdźmy!

Zbiór buraków cukrowych niższy, a plony wyższe

Zbiory buraków cukrowych w tym roku zmniejszą się o 1,2 %. Tak podaje Mariusz Dziwulski z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku PKO BP. W swojej analizie powołuje się m.in. na lipcowe szacowania KE. Ponadto, przytacza również dane GUS, które wskazują, że możliwy jest 4,2 % wzrost produkcji buraków cukrowych w Polsce. 

Główny Urząd Statystyczny w lipcowym szacunku zbiorów określił stan krajowych plantacji jako dobry. Wpływ na to niewątpliwie ma większa ilość opadów w okresie letnim, niż zeszłym roku. 

Wstępne próby na masę i polaryzację opublikowane przez Südzucker Polska wskazują, że zbiór i plon buraków cukrowych w 2020 r. może być zadowalający.

Zbiór i plon buraków cukrowych wysoki, a jak ograniczyć straty?

Firmom świadczącym usługi w zakresie zbioru buraków cukrowych zdarza się popełniać kilka błędów, które obniżają jakość surowca.

Najczęściej dotyczą one korzenia buraka, który jest:

• za wysoko ogłowiony – za duża prędkość wyorywania, nienaostrzone noże, zbyt mała szczelina cięcia ogławiacza

• za nisko ogłowiony – element ogławiający ma za dużą szczelinę cięcia

• skośnie ogłowiony – zbyt duża prędkość jazdy kombajnu, za duży naciąg sprężyny ogławiacza, nienaostrzone noże

• ułamany – zużyte lemiesze, zbyt płytka ich praca, elementy czyszczące i prędkość jazdy kombajnu zbyt duża

• poobijany i popękany – praca lemieszy jest za płytka, za wysoka prędkość obrotowa elementów czyszczących, zbyt duża wysokość taśmy wyładunkowej

• zanieczyszczony ziemią – za duża wilgoć gleby, praca lemieszy za głęboka, prędkość pracy elementów czyszczących i wyorywania za niska

Ponadto, poza jakością zbioru ważny jest również odpowiedni wybór termin zbioru. W tym przypadku opóźnienie terminu zbioru plantacji przeznaczonych na przechowalnictwo skraca czas przebywania buraków w pryzmie. W związku z czym, daje to możliwość wzrostu plonu i polaryzacji buraków.

Źródło: Südzucker Polska

http://suedzucker.pl/pl/plantatorzy/proby-na-mase-i-polaryzacje,112.htm

http://www.suedzucker.pl/pl/plantatorzy/aktualnosci,74,zbior-burakow-cukrowych-jak-minimalizowac-straty-przy-zbiorze,1892.chtm

Agro Nawigator – analizy sektorowe 

http://www.pkobp.pl/media_files/b3f54839-767c-4517-9d11-dca9850da6c3.pdf