Prace polowe w sezonie 2022 zaczynamy od nawożenia. Z jednej strony rozsiewamy siarczan magnezu, aby zasilić nasze pola w siarkę i magnez. Siarkę i magnez, które traktujemy jako makro elementy i dbamy o ich dostępność dla roślin. Z drugiej strony stosujemy wapnowanie gleby.
Próby glebowe
Zaczynając sezon, trzeba spojrzeć w to, co dzieje się w glebie. Zleciliśmy próby glebowe, z których wyszło, że siarka jest na poziomie niskim i bardzo niskim. Natomiast magnez jest na poziomie średnim. Mając wyniki prób glebowych, postanowiliśmy, żeby zastosować siarczan magnezu w postaci Kizerytu.
Pierwsze nawożenie
Na pierwszy strzał – 10 lutego poszło 235 kg kizerytu na rzepak i 150 kg kizerytu na zboża (pszenicę ozimą i jęczmień ozimy).
Przy okazji, po analizie prób glebowych zastosowaliśmy interwencyjnie wapno granulowane, w postaci kredy granulowanej. Zabieg ten wykonaliśmy tylko na polu, które jest szykowane pod kukurydzę. Okazało się bowiem, że na tym polu pH oscyluje w okolicy 5.7 – 5.8. Patrząc na działkę i opakowania nawozu, podjąłem decyzję, aby dać 400 kg na ha czyli 3 tony na 7.3 ha.
Na tym, trzeba było zakończyć nawożenie, gdyż wszystkie pozostałe nawozy zawierały azot, a niestety stosowanie azotu w Polsce jest dozwolone dopiero od 1 marca.
Kontynuując pierwsze prace polowe, należy wskazać, że pole pod kukurydzę przelecieliśmy płytko talerzówką. Powody były dwa:
1. Wymieszanie wapna z glebą
2. Rozbicie brył, które się wyorały podczas orki. Orki, która była dość trudna ze względu na warunki pogodowe i glebowe. Gleba była bardzo wysuszona przez jęczmień ozimy będący w plonie głównym, jak również przez poplon ścierniskowy (facelia i słonecznik). Poplony wyrosły na ponad metr, więc długo czekałem na mróz, aby je ściął. Mróz dopiero przyszedł w grudniu i orałem w lekkim śniegu. Ciągnik nie miał lekko.
Kolejne prace polowe
Z kolejnymi pracami polowymi musimy się wstrzymać do marca. Ze względu na przepisy jakie panują w Polsce.
Pogoda w lutym 2022
Luty 2022 był najcieplejszym lutym od kiedy prowadzę notatki pogodowe. Średnia dobowa temperatura to 4.5 stopnia C.
W lutym ’22 spadło 33,6mm opadu. Nie dużo, ale lepsze to niż 17 czy wręcz 3,5 jak w latach ubiegłych. Pogodę z mojej stacji możecie sprawdzić na stronie: https://boleslawice.info/pogoda/index.php