Na pewno za każdym razem, kiedy szukasz odpowiedniego materiału siewnego dla swojego gospodarstwa, przeglądałeś oferty tysiąca różnych firm. Każda, oferta wydaje się ciekawa, bardzo dobra czy opłacalna. Jednak warto zastanowić się chwilę dłużej i odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: Jakiej odmiany potrzebuję i jak odpowiednio ją wybrać?
Na Polskim rynku istnieje mnóstwo bardzo dobrych odmian zboża. Jednak kluczową rolę odgrywa tutaj ziemia, oraz jej warunki glebowe. Pamiętajmy, że to co sprawdza się u naszego sąsiada, nie zawsze sprawdzi się na naszym polu. Dlatego dowiedz się na jakie cechy należy uwagę przy wyborze nasion, aby uzyskać wysoki plon!
Jakość ziarna najważniejszą cechą wg rolników
Czy wiecie, że badania rynku dotyczące materiału siewnego (Agribus 2013/2014) pokazują, że ponad połowa rolników, którzy brali udział w badaniu wskazuje jakość produktu – jako najważniejsze kryterium podczas kupna nasion. Ponad 37% rolników, może zapłacić znacznie wyższą cenę za nasiona, jeśli ich jakość będzie bardzo dobra. Wynika z tego, że to nie odmiana czy kiełkowanie ma dla rolników szczególne znaczenie. Z drugiej jednak strony, niepokojące jest to, że rolnik ma tak małe oczekiwania względem do materiału siewnego. Czas postawić jak najwięcej przeróżnych oczekiwań w stosunku do wyboru nasion.
Parametry ziarna do siewu – na co zwrócić uwagę?
Mnogość wyboru materiału siewnego potrafi dosłownie zawrócić w głowie. Zacznijmy jednak od początku. Na starcie musimy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej kategorii. O czym ona mówi? Nie każdy wie, ale ma ona wpływ na jakość materiału siewnego, co jak już wcześniej wspomniano jest istotnym kryterium wyboru. Zatem jakie wyróżniamy kategorie i czym one się charakteryzują.
Materiał siewny dzieli się na cztery kategorie:
- elitarny
- kwalifikowany
- hodowlany
- wytworzony przez hodowcę
Materiał siewny elitarny oznacza innymi słowy materiał bazowy, który został wytworzony przez hodowcę w celu wyprodukowania kwalifikowanego materiału siewnego. Elitarny materiał siewny wytwarzany jest z materiału przedbazowego lub matecznego. Natomiast materiał siewny kwalifikowany dedykowany jest do dalszej reprodukcji, czyli następnych rozmnożeń. Oznaczane są one stopniami C1 czy C2 – w zależności od kolejnego rozmnożenia. Materiał oznaczony mianem handlowego musi natomiast spełniać wymagania jakościowe oznaczone dla tej kategorii. Oznaczenia te spotykamy przeglądając oferty firm nasiennych.
Przeznaczenie materiału siewnego
Znajomość poszczególnych kategorii jest bardzo istotna przy wyborze odpowiedniego materiału siewnego. Kolejną istotną kwestią jest oznaczenie odmian jakościowych szczególnie w przypadku pszenicy ozimej. Kategorie materiału siewnego pozwalają już na starcie określić przeznaczenie wybranej przez nas odmiany.
Rodzaje odmian jakościowych:
- pszenica elitarna (E)
- pszenica jakościowa (A)
- pszenica chlebowa (B)
- pszenica na ciastka (K)
- pozostałe pszenice w tym paszowa (C)
Odmiany elitarne pszenicy charakteryzują się bardzo wysoką wartością przemiałową. Są one ponad to wyjątkowo odporne na porastanie. Warto wspomnieć, że wartość wypiekowa ziarna pszenicy elitarnej pozwala na podniesienie wartości wypiekowej odmian, które cechują się niższą przydatnością do tego celu. Kolejnym rodzajem są pszenice jakościowe, tak jak poprzedniczki cechują się wysokimi wartościami wypiekowymi, dobrą wartością przemiałową, a także odpornością na porastanie w kłosie. Przydatne do przemiału oraz wypieku są także odmiany chlebowe. Natomiast odmiany ciastkowe w porównaniu do poprzedniej odmiany charakteryzują się niższą zawartością białka w ziarnie.
Należy pamiętać, że nie tylko pszenica jest zbożem dzielonym na kategorie materiału siewnego ze względu na przeznaczenie. Podobną sytuację mamy w przypadku jęczmienia, który możemy uprawiać z przeznaczeniem na „browar” lub paszę. W przypadku jęczmienia na cele browarne warto zwrócić uwagę na poziom białka oraz bardzo wysoki stopień wyrównania ziarna.
Dlaczego kategorie i przeznaczenie materiału siewnego są ważne?
Rolnicy niezbyt wiele uwagi przywiązują do kategorii oraz późniejszego przeznaczenia materiału siewnego. Wydawać by się mogło, że nie mają one istotnego znaczenia w produkcji zbóż. Kategorie materiału siewnego określają jak już wcześniej wspomniano stopień rozmnożenia im dalsza liczba po literze C, tym więcej razy został on rozmnożony. Dlatego warto wybierać odmiany z etykietą C1. Ponad to w przypadku odmian pszenicy jakościowej rodzaj mówi nam o jej przeznaczeniu, co jest istotną cechą przy późniejszej sprzedaży. Najpewniejszym wyborem w przypadku pszenicy ozimej są odmiany z grupy E oraz A. Zapotrzebowanie na tą grupę odmian w skupach zawsze jest wysokie ze względu na ich bardzo dobre parametry wypiekowe. Natomiast jeśli z góry zakładamy, że nasza pszenica zostanie sprzedana z przeznaczeniem na paszę wybierajmy tańsze odmiany z grupy C. Przeznaczenie konkretnej grupy ma znaczący wpływ na jakość ziarna i jego parametrów. Dlatego wybierając odmianę siejmy takie, które będą chętnie przyjmowane przez skupy.
W naszym sklepie internetowym z nasionami odnajdziesz odpowiedni materiał siewny. Proponujemy różne odmiany zbóż ozimych. W ofercie odnajdziecie tanie nasiona takich zbóż jak: pszenica ozima, jęczmień ozimy oraz pszenżyto ozime.