Zaliczki dopłat bezpośrednich 2020 ruszą 16 października!

ARiMR jest już gotowa do wypłacania zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Zapewnia o tym prezes Agencji, który poinformował, że zaliczki dopłat bezpośrednich 2020, a także PROW ruszą 16 października.

ARiMR ma już 1,3 mln wniosków zatwierdzonych do wypłaty

Prezes ARiMR Tomasz Nowakowski poinformował, że 75 % wniosków o dopłaty, które wpłynęły do Agencji jest już zatwierdzonych do wypłaty. W związku z tym, szef ARiMR przewiduje, że do końca września ilość zatwierdzonych wniosków wzrośnie do 90 %. Dzięki temu, zaliczki dopłat bezpośrednich rozpoczną się od 16 października br.

W przypadku płatności bezpośrednich ich wysokość wyniesie 70 %, natomiast w ramach płatności z PROW – 85 %.

Zaliczki dopłat bezpośrednich 2020 będą, pomimo kontroli na miejscu!

Do niedawna rolnicy wytypowani do kontroli na miejscu otrzymywali zaliczkę dopiero, po zakończeniu czynności kontrolnych przez pracowników ARiMR. Jednak, obecne przepisy tworzone są w ten sposób, aby kontrola na miejscu nie blokowała wypłaty zaliczki dopłat bezpośrednich.

Prezes Agencji dodał, że w połowie października będzie wiadome czy takie rozwiązanie rzeczywiście zacznie obowiązywać.

Kontrola na miejscu przyspieszona dzięki rolnikowi

ARiMR chce nie tylko przyśpieszyć zaliczki dopłat bezpośrednich 2020, ale także ograniczyć kontrole w terenie dzięki mobilnej aplikacji. Obecnie prowadzone są testy, jednak we wrześniu br. planuje się uruchomienie aplikacji na terenie całej Polski.

Rolnicy korzystając z powyższej aplikacji będą mogli np. przekazać informacje w formie zdjęć działki, bądź uprawy. Dzięki temu, nie będzie istniała potrzeba przeprowadzenia wizyty terenowej u rolnika na polu.

Zaliczki dopłat bezpośrednich 2020, a przedtem kontrola z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych

Agencja planuje także przy kontroli administracyjnej coraz częściej korzystać ze zdjęć satelitarnych. Póki co, zdjęcia są dostępne tylko dla pracowników ARiMR, którzy od roku wykorzystują je do weryfikacji wniosków o dopłaty. Głównie jeśli chodzi o rozpoznawanie upraw głównych zadeklarowanych przez rolnika.

Rozpoznawanie roślin przy pomocy sztucznej inteligencji?

Prezes Nowakowski dodał na koniec, że Agencja chce wykorzystać sztuczną inteligencję do rozpoznawania upraw na polach. Konkretniej mówiąc, ARiMR chce, aby sztuczna inteligencja potrafiła wyostrzyć zdjęcia z rozdzielczości 10 metrowej na rozdzielczość 3 metrową

Źródło: Polskie Radio 24, https://polskieradio24.pl/42/3166/Artykul/2572581,Doplaty-bezposrednie-Zobacz-kiedy-ruszy-wyplata-zaliczek-dla-rolnikow