Jaką pszenice wybrać ?

Wybór odpowiedniego materiału siewnego nie jest łatwy. Aby, kupić odpowiednie nasiona zboża, trzeba dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Istnieje wiele odmian pszenicy, pszenica jest też jednym z najbardziej popularnych zbóż w Polsce.

Jeśli, chcesz wybrać odpowiednią odmianę pszenicy, na poczatku musisz ustalić kilka bardzo ważnych aspektów. Jaki jest cel uprawy, czy jest ona przeznaczona na paszę dla zwierząt, czy będzie przeznaczon na konsumpcję. Są to różne, ale bardzo ważne przeznaczenia dotyczące pszenicy. Jeśli ustalisz już, na co konkretnie chcesz przeznaczyć uprawę, sprawdź jaką masz ziemię. Rodzaj gleby, jest bardzo ważny w przypadku uprawy pszenicy ozimy. Istnieje wiele rodzajów gleby i to w dużej mierze od niej zależy, jaką odmianę najlepiej posadzić. Przykładowo na glebę słabszą najlepiej jest posadzić odmianę pszenicy Sailor, a na gleby dobre odmiana pszenicy Banderola (przy zachowaniu innych ważnych czynników).

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę to przedplon. Pszenicę ozimą dobrze jest posadzić tuż po innej, zebranej już roślinie uprawnej. Wiekszość odmian, ma podobne wymagania co do przedplonu. Najlepiej sadzić ją po roślinach strączkowych, owsie, motylkowych czy po rzepaku, burakach czy kukurydzy. W Polsce są gospodarstwa, które posiadają strukturę zasiewów powyżej 60% i uprawiją ją po innych zbożach. Oznacza to, że najlepsze odmiany będą wtedy z cechami większej odpowrności na choroby źdźbła. Niezależnie od odmiany trzeba jednak pamiętać, o dopowiednim przygotowaniu gleby do siewu.  

Nastepnie, odpowiedz sobie na pytanie kiedy chciałbyś uzyskać plony. Termin siewu jest kluczowym czynnikiem wpływającym na plonowanie pszenicy. Opóżnienie siewu, może wpłynąc bardzo niekorzystnie na plon. Jeśli opóźnimy siew, musimy liczyć się z konsekwencjami m.in zmniejszona liczba ziarna pszenicy, spadek rozkrzewienia produkcyjnego  czy skrócone źdźbło. W takiej sytuacji plon może zmniejszyc sie nawet do 40%. Sprawdź jaki jest obtymalny termin, dla Twojego regionu, ponieważ każda część Polski charakteryzuje się zróżnicowaniem klimatu.

Pszenice ozimą sieje się standardowo w głębokości 3-4 cm, a szerokoś między ziarnami uwarunkowana jest od liczby wysianych ziaren. Przykładowo przy wysiewie 5,5 mln. ziarn/ha odstęp między rzędami nasion powinna wynieść od 12 do 15 cm, przy wysiewie 5,5 do 6,5 mln. ziarn/ha od 10 do 12 cm, a przy wysiewie powyżej 6,5 mln. ziarn/ha od 8 do 10 cm. Dzięki temu, zapobiegamy „wypadaniu” roślin podczas wegetacji.

Pamiętaj, aby wykonać wszytkie potrzebne zabiegi agrotechniczne. Ich liczba i rodzaj powinien wyniknąć z oceny plantacji.