Jak wybrać odpowiednie nasiona?

Na pewno za każdym razem, kiedy szukasz odpowiedniego materiału siewnego na swoje gospodarstwo, przeglądałeś oferty tysiąca różnych firm. Każda, oferta wydaje się ciekawa, bardzo dobra czy opłacalna. Jednak warto zastanowić się chwilę dłużej i odpowiedziec sobie na bardzo ważne pytanie: Jakiej odmiany potrzebuję i jak odpowiednio ją wybrać?

Istnieje mnóstwo bardzo dobrych odmian zboża. Jednak kluczową rolę odgrywa tutaj ziemia, jej warunki glebowe. Ponieważ to co sprawdza się u naszego sąsiada, nie zawsze sprawdzi się na naszym polu.

Czy wiecie, że badania rynku dotyczące materiału siewnego (Agribus 2013/2014) pokazują, że ponad połowa rolników, którzy brali udział w badaniu wskazuje jakość produktu – jako najważniejsze kryterium podczas kupna nasion. Ponad 37% rolników, może zapłacić znacznie wyższą cenę za nasiona, jeśli ich jakość będzie bardzo dobra. Wynika z tego, że to nie odmiana czy kiełkowanie ma dla rolników szczególne znaczenie. Z drugiej jednak strony, jest to niepokojące, że rolnik ma tak małe oczekiwania w stosunku do materiału siewnego. Czas postawić jak najwięcej przeróżnych oczekiwać w stosunku do wyboru nasion.

Dobra jakość zboża, wybranie odpowiednej odmiany pasującej do naszych gleb jest niełatwym zadaniem. Nie istnieje jedna, uniwersalna odmiana, która sprawdza się w każdych warunkach. A prawdziwym wyznacznikiem wartości materiału siewnego jest sprawdzalność w praktyce rolnej.

W naszym sklepie internetowym z nasionami odnajdziesz odpowiedni materiał siewny. Proponujemy różne odmiany zbóż ozimych. W ofercie odnajdziecie tanie nasiona takich zbóż jak: pszenica ozima, jęczmień ozimy oraz pszenżyto ozime.

 

Ważne, aby odpowiedzieć sobie na kilka waznych pytań:

  1.       Czy uprawa skierowana jest na produkcję paszy czy konsumpcję?
  2.       Czy gleba na, której planuje uprawę jest mozaikowa, średnia czy dobra?
  3.       Jaki wcześniej był przedplon?
  4.       Kiedy, planuję wsiew?
  5.       Kiedy planuję termin zbioru?