Jakie pszenżyto wybrać ?

Odpowiedni materiał siewny jest dziś sprawą  istotną. Wybór odpowiedniego ziarna pszenżyta, nie należy do spraw najprostrzych. Przed kupnem odpowiedniego zboża, trzeba dokładnie przeanalizować ważne elementy, które pozwolą nam uzyskać duży plon.

Jeśli chcesz zdecydować się na pszenżyto ozime, zapoznaj się z kilkoma ważnymi kwestiami. Nasiona pszenżyta ozimego, powstało z połączenia dwóch zbóż: pszenicy i żyta. Obecnie uprawa pszenżyta wynosi ok. 16% w strukturze produkcji zbóż paszowych.

Ziarna pszenżyta, charakteryzują się dużym potencjałem plonowania. Pszenżyto ozime, najlepiej sprawdza się w regionach Kujaw i na Wielkopolsce. Głównym zastosowaniem tego zboża, jest przeznaczenie go na paszę dla drobiu czy trzody chlewnej. Ze wzgledu na dużą zawartość biała w pszenżycie ozimym, podnosi ona efektywność ekonomiczną tuczu trzody chlewnej. Materiał siewny pszenżyta, posiada mniejsze wymagania przedplonowe i siedliskowe w porównaniu do innych zbóż.

Na początku przede wszytkim, sprawdź jakie gleby posiada Twoja ziemia. Ziarno pszenżyta może być uprawiane na glebach najżyźniejszych i na słabszych, jednak nie zaleca się sić ziaren na bardzo słabych glebach. Odmiany pszenżyta podobnie jak inne zboża ozime plonują słabiej na glebach żytnich.

Pszenżyto ozime wykazuje zróżnicowanie w stosunku do wymagań agrotechnicznych. Pszenżyto ozime najlepiej siać w okresie od 5 września do 10 października (zależy odrejonu). Przedplonem dla tego zboża powinny byc rośliny strączkowe, rzepk czy ziemniak.

Najlepiej, skorzystaj z naszej porównywarki zboża. Porównaj dwie odmiany pszenżyta ozimego i wybierz to, które najlepiej sprawdzi się na Twoich glebach, tym  samym da owocny plon i jest związana z konkretnym przeznaczeniem.