Dlaczego pszenżyto?

Zboże pszenżyto powstało z połaczenie żyta i pszenicy. Uprawa pszenżyta stanowi 1/3 upraw na świecie. W uprawie występują odmiany jare i ozime tego gatunku. Nasiona przenżyta, posiadają wysoką zawartość białka, dlatego idealnie nadaje się jako pasza dla zwierzad hodowlanych takich jak: bydło, trzoda chlewna, ptactwo czy owce.

Polecamy szczególnie ziarna pszenżyta ozimego, które dzięki nowoczesnej technologii i rozwojowi naszej wiedzy posiada wysoki potencjał plonowanie. W badaniach Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) w Słupi Wielkiej, badania udowodniły, że nasiona pszenżyta ozimego plonuje w bardzo podobny sposób co pszenica ozima.

Nie da się ukryć, że wszytko zalezy od poziomu zawanasowania i agrotechniki. Dzięki temu, plon pszenżyta może wynieść 6,7-7,8/ha. Na szczęście z roku na rok, popularność materiału siewnego pszenżyta rośnie, szczególnie w naszym kraju. Zainteresowanie pszenżytem wzrosło, ze względu na dużą plenność, to że można uprawiać ją na gorszych glebach, nie ma ona większych wymagań i oczywiście dzięki rozwojowi hodowli, które przyczyniło się  do poprawieniu wielu cech odmian.  Nastąpił wzrost odporności na porastanie, podniesiono płodność kłosa, ziarniaki zostały lepiej wypełnione – cdzięki czmeu masa wzrosła o 1000 ziaren. Odmiany pszenżyta, które znajdziecie w naszym sklepie z nasionami Nasionka24.pl są mrozoodporne oraz mniej podatne na wyleganie. Ziarna pszenżyta mają bardzo dobrą wartość paszową i nie da się ukryć, że stała się konkurencją dla innych gatunków zbóż.  Warto, zaznaczyć, że obecne odmiany, nie nadają sie do wypieku chleba, ponieważ jest to zboże pastewne.